Podstawowe zasady użytkowania i pielęgnacji mebli z Retro-White Beauty

Drogi Kliencie,
mimo iż kupujesz mebel używany po całkowitej lub częściowej stylizacji, renowacji pragniemy abyś jak najdłużej mógł cieszyć się zakupionym meblem w Retro - White Beauty. Przekazujemy Ci wskazówki dotyczące użytkowania mebli z drewna oraz zasady ich pielęgnacji.

W zależności od tego jakie drewno zostało użyte do produkcji danego mebla, z jakiej strefy klimatycznej ono pochodzi, jaki jest jego stopień twardości oraz przede wszystkim od tego czym jest wykończone - nieco inaczej je pielęgnujemy. Dotyczy to jednak określonych preparatów, które stosujemy do codziennej pielęgnacji i okresowej konserwacji. Podstawowe zasady użytkowania mebli drewnianych są takie same niezależnie od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane.

Oddając do Twojej dyspozycji poniższy poradnik, wierzymy, że zawarte w nich zasady pomogą Ci prawidłowo użytkować meble, które dzięki temu przez wiele lat zachowają swoją „starą”świeżość . W poradniku znajdziesz ogólne zasady, dzięki którym unikniesz uszkodzenia mebli, a także podstawowe zasady ich pielęgnacji i konserwacji. Pamiętaj, że w pielęgnacji mebli wykonanych z drewna najważniejsza jest systematyczność i odpowiedni dobór preparatów.

Podstawowe zasady użytkowania mebli

Dbaj o właściwą wilgotność i temperaturę pomieszczenia - najlepsze warunki dla ochrony mebli drewnianych to wilgotność w okolicach 60% oraz temperatura od 15 do 30 stopni. Wzrost wilgotności powyżej 70% i jej spadek poniżej 45% może skutkować uszkodzeniem mebli. Pamiętaj również o tym, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym stoją drewniane meble. Drewno jako materiał pochodzenia roślinnego posiada higroskopijne właściwości . Oznacza to , że absorbuje i oddaje wilgoć z/do otoczenia .Zmiana wilgotności powoduje , że materiał pęcznieje lub kurczy się . Z kolie kurczenie się drewna podczas szybkiego wysychania prowadzi do jego pękania.

Zadbaj o odpowiednią odległość od źródeł ciepła - nie ustawiaj drewnianych mebli bezpośrednio przy kaloryferze, piecu czy kominku. Minimalna odległość powinna wynosić 1 metr od źródła ciepła. Jeśli masz ogrzewaną podłogę, meble ustaw na filcowych podkładkach.

Chroń meble przed wodą - rozlaną wodę natychmiast wytrzyj do sucha. Użyj do tego papierowych ręczników, w które wsiąknie woda, a następnie miękkiej ściereczki do ostatecznego przetarcia zawilgoconej powierzchni. Mebel wytrzyj do sucha.

Używaj podkładek pod kubki i garnki - nie stawiaj kubków i garnków z gorącymi lub bardzo zimnymi płynami bezpośrednio na powierzchni mebla. Mogą powstać wówczas plamy i ślady, które trudno będzie usunąć.

Używaj podkładek pod kartki, na których sporządzasz notatki - unikaj pisania długopisem na kartce położonej bezpośrednio na drewnianym blacie. Długopis może pozostawić ślady i wgłębienia na powierzchni drewna, w które później będzie wnikał brud.

Podstawowe zasady pielęgnacji mebli

Systematycznie czyść meble z kurzu - nie dopuszczaj do nadmiernego zabrudzenia mebli. Systematycznie omiataj je specjalną szczotką antystatyczną, która przyciąga kurz lub delikatnie przecieraj je suchą, czystą i miękką ściereczką - dzięki temu kurz, który osadza się na meblach, nie będzie wnikał w pory drewna, w ewentualne rysy i zadrapania.

Wybieraj odpowiednie środki do pielęgnacji mebli - nigdy nie kupuj uniwersalnych środków dwa w jednym, które mają jednocześnie czyścić i pielęgnować. Używając ich ani nie usuniesz brudu z mebli, a jedynie go rozetrzesz, ani nie zakonserwujesz odpowiednio mebli. Stosuj zawsze środki, które przeznaczone są do jednego konkretnego celu: osobno do czyszczenia, osobno do pielęgnacji. Nie używaj również preparatów w aerozolu. Kolejną ważną zasadą jest właściwy dobór preparatu do mebla: inne środki stosujemy do mebli olejowanych, lakierowanych, woskowanych czy malowanych. Zawsze sprawdzaj na etykietce do jakiego mebla przeznaczony jest dany preparat. Retro –White Beauty poleca aby meble były czyszczone a zarazem konserwowane preparatem jaki był wcześniej zastosowany, czyli woskiem firmy Autentico

Właściwie używaj środki do czyszczenia i pielęgnacji , oraz przeprowadzaj okresowe zabiegi konserwujące

  1. Po usunięciu kurzu i brudu na zupełnie suchą powierzchnię drewna nałóż wosk
  2. Wosk należy nanosić miękkim pędzlem i po kilku godzinach wypolerować miękką ściereczką Nałożenie wosku pozwoli ściągnąć zanieczyszczenia a zarazem zakonserwować na jakiś czas . Czynność tą należy powtarzać co kilka miesięcy lub w przypadku zabrudzeń. Zalecane 2-3 razy w roku . Systematyczne zabiegi konserwujące sprawiają, że z każdym kolejnym zabiegiem powłoka mebla jest twardsza i bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia.Taka konserwacja ułatwia również codzienną pielęgnację mebla, ponieważ środki do tego przeznaczone mają zazwyczaj właściwości antystatyczne, które utrudniają osadzanie się na meblach kurzu.